
ANDROLOGICZNE
Certyfikat PTA z andrologii klinicznej
(otwórz link)
Lekarze posiadający Certyfikat z andrologii klinicznej
(otwórz link)
Rekomendacje odnośnie postępowania diagnostycznego i terapeutycznego są opublikowane w czasopiśmie "Postępy Andrologii Online"
Szkolenia
Obecnie w Polsce nie jest oficjalnie uznana specjalizacja z andrologii. Polskie Towarzystwo Andrologiczne podjęło inicjatywę nadawania Certyfikatu z "andrologii klinicznej". Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce Certyfikat z Andrologii Klinicznej.
Istnieje także możliwość uzyskania europejskiego tytulu androloga klinicznego przyznawanego przez Europejską Akademię Andrologii (European Academy of Andrology - EAA).
EAA przeprowadza co roku międzynarodowe egzaminy specjalizacyjne z andrologii klinicznej, zwykle przy okazji kongresu o tematyce andrologicznej. Do egzaminu dopuszczani są kandydaci, którzy są urologami lub endokrynologami (wyjątkowo z innymi specjalizacjami) odbyli staż w jednym z centrów EAA (w Polsce centrum w Łodzi - kierownik prof. dr hab. med. Jolanta Słowikowska-Hilczer) oraz są przez to Centrum oficjalnie rekomendowani. Koszt egzaminu to 300 Euro. Egzamin odbywa się w języku angielskim. Składa się z części pisemnej (test), ustnej (rozmowa na temat przypadków przedstawionych w formie opisu: diagnostyka, rozpoznanie, leczenie) i praktycznej (interpretacja obrazów histopatologicznych jąder i obrazów ultrasonograficznych męskiego układu płciowego). Dokładne informacje znajdują się na stronie www.andrologyacademy.net
Dotychczas w Polsce specjalizację EAA z andrologii klinicznej uzyskali: prof. dr hab. med. Krzysztof Kula w 1994 r., prof. dr hab. med. Jolanta Słowikowska-Hilczer w 1999 r., dr med. Elżbieta Oszukowska w 2000 r. i dr med. Marek Ciesielski w 2010 r., lek. med. Piotr Świniarski w 2012 r., lek. med. Michał Kupś, lek. med. Marta Sochaj, lek. med. Tomasz Purwin w 2014 r., lek. med. Marta Skrodzka, dr med. Katarzyna Jankowska, lek. med. Marcin Radko, dr med. Radosław Maksym w 2016 r., dr med. Sylwia Szpak-Ulczok i lek. med. Łukasz Wojnar w 2017 r., lek. med. Mariusz Kazmirowicz, dr hab. med. Piotr Kocełak, dr med. Paweł Pilch i dr med. Artur Pietrusa w 2018 r.
EAA organizuje kursy edukacyjne w języku angielskim pokrywające cały zakres zagadnień, których znajomość jest wymagana do egzaminu specjalizacyjnego (niepłodność, genetyka, epigenetyka i embriologia w andrologii, hipogonadyzm i inne zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne związane z andrologią, nowotwory męskiego układu płciowego, stany zapalne układu moczowo-płciowego, zaburzenia seksualne u mężczyzn, możliwości diagnostyczne i terapeutyczne w chorobach andrologicznych oraz metody stosowane w badaniach naukowych w dziedzinie andrologii). Kursy odbywają się w różnych Centrach Kształcenia Klinicznego EAA w Europie. Informacje o ich terminach można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Centrum Kształcenia Klinicznego w Łodzi www.andrologia-eaa.umed.lodz.pl.
W 1995 roku Katedra Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otrzymała w drodze konkursu, jako jeden z 5, a obecnie jeden z 23 w Europie, i jedyny ośrodek w kraju, afiliację jako Centrum Kształcenia Klinicznego EAA. Afiliacja została wznowiona w 2002 i 2011 r. Działalność Centrum podlega zewnętrznej kontroli merytorycznej i jakości badaĂą diagnostycznych przeprowadzanych przez Komisję Akredytacji Centrów EAA. Od 1995 roku EAA afiliowało 23 swoje centra w Europie (L'Aquila, Ancona, Barcelona, Bonn, Budapeszt, Florencja, Munster, Malmo, Kopenhaga, Rotterdam, Łódź, Rzym, Gizen, Gent, Lipsk, Bruksela, Leuven, Katania, Sztokholm, Manchester, Tartu, Los Angeles, Halle). Centrum Kształcenia Klinicznego EAA w Łodzi prowadzi szkolenia z andrologii dla lekarzy chcących przystąpić do egzaminu EAA. Informacje znajdują się na stronie www.andrologia-eaa.umed.lodz.pl.
EAA wspiera działalność andrologiczną w Europie i wydaje czasopismo Andrology. Więcej na temat EAA można przeczytać na stronie www.andrologyacademy.net.
Centrum Kształcenia Klinicznego EAA może być oparte o jedną jednostkę lub o kilka współpracujących instytucji klinicznych i badawczych. Centrum powinno spełniać następujące warunki:
1) Szkolenia z andrologii klinicznej
2) Egzamin z andrologii klinicznej EAA Dyrektor Centrum Kształcenia Klinicznego EAA ocenia uzyskaną wiedzę i umiejętności kandydata i na tej podstawie wydaje list rekomendacyjny dla EAA. Kandydaci powinni dostarczyć wymaganą dokumentację (życiorys, poświadczoną przez kierowników centrów medycznych aktywność kliniczną, certyfikaty uczestnictwa w kursach i konferencjach). Szkolenie jest zakończone egzaminem przeprowadzanym przez międzynarodową komisję EAA. Koszt egzaminu to 300 Euro. Egzamin odbywa się w języku angielskim. Składa się z części pisemnej (test), ustnej (rozmowa na temat przypadków przedstawionych w formie opisu: diagnostyka, rozpoznanie, leczenie) i praktycznej (interpretacja obrazów histopatologicznych jąder i obrazów ultrasonograficznych męskiego układu płciowego). 3) Certyfikat androloga klinicznego EAA Na podstawie pomyślnego wyniku egzaminu kandydaci otrzymują certyfikat andrologia klinicznego wydany przez EAA.
|