.  
  AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

»  21. Dzien Andrologiczny - czytaj

Nagrodę Młodych im. prof. Michała Bokińca Polskiego Towarzystwa Andrologicznego uzyskał w 2019 r. dr n. med. Kamil Gill z Zakładu Histologii i Biologii Rozwoju Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za pracę pt. "The effect of human sperm chromatin maturity on ICSI outcomes", która ukazała się w czasopiśmie Human Cell w 2018 r.   


Certyfikat PTA z andrologii klinicznej w 2019 r. uzyskało 12 lekarzy. 

Lista w zakładce "Certyfikat z andrologii klinicznej"

Gratulujemy!! 


Kontrola jakości badania nasienia

Informujemy, że 10 czerwca 2019 rozpoczyna się I runda przygotowanej w Polsce międzylaboratoryjnej kontroli jakości (biegłości) ogólnego badania nasienia (spermcontrol.pl) opracowana zgodnie z wytycznymi WHO (2010) oraz Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (2016).

Kontrola tworzona jest przy udziale specjalistów Polskiego Centrum Kształcenia Klinicznego Europejskiej Akademii Andrologii, Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i portalu www.badanie-nasienia.pl, a ekspertami kontroli są specjaliści zajmujący się badaniem nasienia dla celów naukowych i klinicznych z całego kraju.

Kontrolą objęte będą takie parametry jak ruchliwość, żywotność, koncentracja i morfologia plemników. Część ocen będzie dokonywana w systemie elektronicznym, a część na materiale dostarczonym do laboratorium. W każdym roku kalendarzowym odbywać się będą 2 rundy kontroli.

Przypominamy, że obowiązek poddawania się międzylaboratoryjnej kontroli jakości dla wykonywanych badań jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej z dnia 27 lipca 2001 r., Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.

Więcej informacji i zgłoszenia na www.spermcontrol.pl oraz w portalu www.badanie-nasienia.pl (http://badanie-nasienia.pl/o-badaniu-nasienia/miedzylaboratoryjna-kontrola-jakosci-badania-nasienia-wkrotce-dostepna/)