.  
  AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

»  21. Dzien Andrologiczny - czytaj

Egzamin PTA do Certyfikatu z andrologii klinicznej nie odbędzie się 26 marca 2021 r. Prawdopodobnie egzamin odbędzie się w połowie maja. O dokładnym terminie wkrótce poinformujemy. 


 Kurs z andrologii klinicznej w 2021 r. jest przeniesiony z 2020 r. i rejestracja jest ZAMKNIĘTA. 


Egzamin z andrologii klinicznej odbędzie się 26 marca 2021 r. przed konferencją PTA w Warszawie. Zainteresowanych przystąpieniem do egzaminu prosimy o przesyłanie e-mailem wymaganych dokumentów (informacje w zakładce "Certyfikat z andrologii klinicznej") do 28 lutego 2021 r. na adres jolanta.slowikowska-hilczer@umed.lodz.pl oraz piotrjedrzejczak@gmail.com 


Ukazała się w sprzedaży książka "Andrologia. Zdrowie mężczyzny od fizjologii do patologii" pod redakcją prof. Jolanty Słowikowskiej-Hilczer. Książka jest dostępna na stronie internetowej PZWL oraz w księgarniach naukowych.


 W związku z pandemią  SARS-CoV-2 Zarząd PTA podjął decyzję o przełożeniu planowanej na listopad 2020 r. konferencji. Wstępnie uzgodniliśmy nowy termin Dni Andrologicznych na 26-27.03.2021. 

Z wielkim żalem informujemy, że zmarł dr n. med. Sławomir Zieniuk, jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i jego wieloletni Członek.

Wyrazy głębokiego współczucia i otuchy składamy Rodzinie i Najbliższym.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Andrologicznego

 


 

Ze względu na brak możliwosci przeprowadzenia kursów PTA oraz  mozliwosci uczestnictwa w innych kursach i konferencjach z zakresu andrologii

w 2020 roku nie bedzie przeprowadzany egzamin do Certyfikatu PTA z andrologii klinicznej. 

Waznosc poprzednio odbytych kursow i szkolen zostanie przedluzona o rok.


 

W związku z sytuacją epidemiologiczną Kurs nr 2 z Andrologii Klinicznej w Łodzi, który miał się odbyć w terminie  24-26.06.2020 r. zostaje odwołany

Kurs zostanie zrealizowany w 2021 r.,  w terminie, o którym poinformujemy, jak tylko będzie to możliwe. 


 

W związku z decyzją wydaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Premiera Konrada Morawieckiego o zamknięciu działalności między innymi szkół wyższych uprzejmie informujemy, że Kurs nr 1 z Andrologii Klinicznej w Poznaniu, który miał się odbyć w terminie 18-19.03.2020r.

zostaje odwołany.

Decyzją Organizatora - Kurs zostanie zrealizowany w innym terminie, o którym poinformujemy, jak tylko będzie to możliwe.

 


 

Prosimy, aby zgłoszenia do Nagrody Młodych im. Prof. M. Bokińca przesyłać do końca czerwca 2020 r. na adres Przewodniczącego PTA Dr Szymona Bakalczuka szymonbakalczuk@o2.pl

Regulamin znajduje się w zakładce "Nagroda Młodych"

 


 

Nagrodę Młodych im. prof. Michała Bokińca Polskiego Towarzystwa Andrologicznego uzyskał w 2019 r. dr n. med. Kamil Gill z Zakładu Histologii i Biologii Rozwoju Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za pracę pt. "The effect of human sperm chromatin maturity on ICSI outcomes", która ukazała się w czasopiśmie Human Cell w 2018 r.   


Certyfikat PTA z andrologii klinicznej w 2019 r. uzyskało 12 lekarzy. 

Lista w zakładce "Certyfikat z andrologii klinicznej"

Gratulujemy!! 


Kontrola jakości badania nasienia

Informujemy, że 10 czerwca 2019 rozpoczyna się I runda przygotowanej w Polsce międzylaboratoryjnej kontroli jakości (biegłości) ogólnego badania nasienia (spermcontrol.pl) opracowana zgodnie z wytycznymi WHO (2010) oraz Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (2016).

Kontrola tworzona jest przy udziale specjalistów Polskiego Centrum Kształcenia Klinicznego Europejskiej Akademii Andrologii, Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i portalu www.badanie-nasienia.pl, a ekspertami kontroli są specjaliści zajmujący się badaniem nasienia dla celów naukowych i klinicznych z całego kraju.

Kontrolą objęte będą takie parametry jak ruchliwość, żywotność, koncentracja i morfologia plemników. Część ocen będzie dokonywana w systemie elektronicznym, a część na materiale dostarczonym do laboratorium. W każdym roku kalendarzowym odbywać się będą 2 rundy kontroli.

Przypominamy, że obowiązek poddawania się międzylaboratoryjnej kontroli jakości dla wykonywanych badań jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej z dnia 27 lipca 2001 r., Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.

Więcej informacji i zgłoszenia na www.spermcontrol.pl oraz w portalu www.badanie-nasienia.pl (http://badanie-nasienia.pl/o-badaniu-nasienia/miedzylaboratoryjna-kontrola-jakosci-badania-nasienia-wkrotce-dostepna/)