.  
  AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

»  21. Dzien Andrologiczny - czytaj

Certyfikat PTA z andrologii klinicznej w 2021 r. uzyskało 14 lekarzy. 

Gratulujemy!!!

Lista w zakładce "Certyfikat z andrologii klinicznej"


Ukazała się w sprzedaży książka "Andrologia. Zdrowie mężczyzny od fizjologii do patologii" pod redakcją prof. Jolanty Słowikowskiej-Hilczer. Książka jest dostępna na stronie internetowej PZWL oraz w księgarniach naukowych.


Z wielkim żalem informujemy, że zmarł dr n. med. Sławomir Zieniuk, jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i jego wieloletni Członek.

Wyrazy głębokiego współczucia i otuchy składamy Rodzinie i Najbliższym.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Andrologicznego

 


Kontrola jakości badania nasienia

Informujemy, że 10 czerwca 2019 rozpoczyna się I runda przygotowanej w Polsce międzylaboratoryjnej kontroli jakości (biegłości) ogólnego badania nasienia (spermcontrol.pl) opracowana zgodnie z wytycznymi WHO (2010) oraz Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (2016).

Kontrola tworzona jest przy udziale specjalistów Polskiego Centrum Kształcenia Klinicznego Europejskiej Akademii Andrologii, Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i portalu www.badanie-nasienia.pl, a ekspertami kontroli są specjaliści zajmujący się badaniem nasienia dla celów naukowych i klinicznych z całego kraju.

Kontrolą objęte będą takie parametry jak ruchliwość, żywotność, koncentracja i morfologia plemników. Część ocen będzie dokonywana w systemie elektronicznym, a część na materiale dostarczonym do laboratorium. W każdym roku kalendarzowym odbywać się będą 2 rundy kontroli.

Przypominamy, że obowiązek poddawania się międzylaboratoryjnej kontroli jakości dla wykonywanych badań jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej z dnia 27 lipca 2001 r., Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.

Więcej informacji i zgłoszenia na www.spermcontrol.pl oraz w portalu www.badanie-nasienia.pl (http://badanie-nasienia.pl/o-badaniu-nasienia/miedzylaboratoryjna-kontrola-jakosci-badania-nasienia-wkrotce-dostepna/)