.  
  DIAGNOŚCI LABORATORYJNI


 

 Kontrola jakości badania nasienia

Informujemy, że 10 czerwca 2019 rozpoczyna się I runda przygotowanej w Polsce międzylaboratoryjnej kontroli jakości (biegłości) ogólnego badania nasienia (spermcontrol.pl) opracowana zgodnie z wytycznymi WHO (2010) oraz Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (2016).

 Kontrola tworzona jest przy udziale specjalistów Polskiego Centrum Kształcenia Klinicznego Europejskiej Akademii Andrologii, Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i portalu www.badanie-nasienia.pl, a ekspertami kontroli są specjaliści zajmujący się badaniem nasienia dla celów naukowych i klinicznych z całego kraju.

 Kontrolą objęte będą takie parametry jak ruchliwość, żywotność, koncentracja i morfologia plemników. Część ocen będzie dokonywana w systemie elektronicznym, a część na materiale dostarczonym do laboratorium. W każdym roku kalendarzowym odbywać się będą 2 rundy kontroli.

Przypominamy, że obowiązek poddawania się międzylaboratoryjnej kontroli jakości dla wykonywanych badań jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej z dnia 27 lipca 2001 r., Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 grudnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych.

 Więcej informacji i zgłoszenia na www.spermcontrol.pl oraz w portalu www.badanie-nasienia.pl (http://badanie-nasienia.pl/o-badaniu-nasienia/miedzylaboratoryjna-kontrola-jakosci-badania-nasienia-wkrotce-dostepna/)

 


Rekomendacje odnośnie podstawowego badania nasienia wg standardów WHO opracowane przez Polskie Towarzystwo Andrologiczne i Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) można znależć na stronie KIDL:

http://kidl.org.pl/index.php?page=rekomendacje

 

Wzór wyniku badania nasienia

(otwórz link)


PTA we współpracy z KIDL prowadzi kursy z badania nasienia wg rekomendacji WHO z 2010 r. Informacje można znaleźć na stronie internetowej KIDL w zakładce "Kursy":

http://kidl.org.pl/index.php?page=szkolenie